Konserwacja podwozia – jak ją wykonać samodzielnie?

2017-10-21

Płyta podłogowa to jedna z najbardziej narażonych na rdzewienie części pojazdu. Przez cały rok ma styczność z wilgocią, a w zimie dodatkowo z solą drogową. Na niczym niezabezpieczonej szybko pojawiają się ogniska korozyjne, które z czasem mogą spowodować tak duże uszkodzenia, że zły stan techniczny wykluczy auto z użytku. Da się jednak temu zapobiec przez regularną konserwację podwozia. Z powodzeniem możesz wykonać ją samodzielnie, a informacji na temat tego, jak to zrobić, dostarczy Ci poniższy poradnik.

Instruktaż samodzielnej konserwacji podwozia

Przygotowanie powierzchni

Zanim przystąpisz do rozprowadzania powłoki antykorozyjnej, dokładnie oczyść podwozie z ziemi, kurzu, oleju oraz rdzy. Użyj do tego celu myjki ciśnieniowej albo zwykłej szczotki i ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Dokładnie wymyj powierzchnię, obficie spłucz czystą wodą i pozostaw do wyschnięcia.

Jeśli w trakcie oczyszczania podłoża zauważysz zardzewiałe miejsca, usuń korozję szlifierką oscylacyjną, tarczą ścierną lub drucianą szczotką. W pozbyciu się nalotu pomoże Ci także Rust Eater. To wodny preparat odrdzewiający, który nakłada się na ogniska korozyjne i po kilku chwilach zmywa wodą. Gdy już uporasz się z problemem, odtłuść oczyszczone miejsca benzyną ekstrakcyjną i pokryj podkładem zawierającym cynk (polecamy np. Noxudol Zink). Tak przygotowana płyta podłogowa jest gotowa na dalsze działania.

Rozprowadzanie środka antykorozyjnego

Do konserwacji podwozia służą środki na bazie wosków, gum i mas bitumicznych. Zasychają one na twardą, szczelną, ale elastyczną powłokę chroniącą blachę przed uszkodzeniami mechanicznymi i kontaktem z wilgocią. Z naszej gamy produktów do zabezpieczenia antykorozyjnego polecamy np. Noxudol 300Noxudol 900 lub Noxudol 1600.

Zanim zaczniesz konserwację, osłoń elementy układu wydechowego, zdemontuj osłony, nadkola i plastiki. Następnie wymieszaj produkt, a jeśli używasz go w formie sprayu, energicznie nim wstrząśnij. Przy pomocy pędzla lub pistoletu rozprowadź środek po całej powierzchni. Skup się na trudno dostępnych miejscach i szczelinach, bo właśnie tam często zalega wilgoć. Gdy pierwsza warstwa wyschnie (zwykle trwa to dzień lub dwa), możesz nałożyć drugą. Pamiętaj, aby w pomieszczeniu, gdzie realizujesz prace, temperatura powietrza wynosiła 20-25°C. Powinno być ono również wentylowane.

 

Aktualności

Zabezpieczenie tarasu przy użyciu smoły drzewnej

Drewniany taras dłużej zachowa wspaniały wygląd, jeśli zostanie zabezpieczony przed wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Ciągły kontakt z wilgocią i nadmierna ekspozycja na słońce mogą sprawić, że drewno, bez regularnej impregnacji, zacznie gnić, rozsychać się, łuszczyć i pękać. Żeby temu zapobiec, najlepiej konserwować je naturalną smołą drzewną. Jak przeprowadzić zabieg i o czym pamiętać w trakcie jego wykonywania?

więcej

Smoła drzewna jako alternatywa dla oleju do konserwacji drewna

Surowe drewno jest bardzo podatne na uszkodzenia: mechaniczne i powodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Dlatego by podwyższyć jego odporność, stosuje się impregnaty, np. takie jak smoła drzewna. To produkt wykazujący podobne właściwości do popularnego oleju, więc stanowi dla niego świetną alternatywę. Jak działa i z jakich względów warto po niego sięgnąć?

więcej